Strona Główna XIII ŁDH

linia1.JPG (2163 bytes)

Strona nawigacyjna

Historia Drużyny

Bohater Drużyny

strz_l.JPG (3118 bytes)Grunwaldstrz_p.JPG (3114 bytes)

Struktura Drużyny

Nasze obozy

Kontakty, adresy ...

Linki

Nasi Sponsorzy

linia1.JPG (2163 bytes)

poczta do drużyny

stalowa@stalowa.pl

Przedstawicielstwo Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich na Chorągiew Łódzką

Strona Przedstawicielstwa Łódzkiego

 

 

Rycerz Zawisza Czarny (ok. 1380 - 1428)

  Pięć wieków upłynęło, i szósty już dobrze zaawansowany, od czasów, kiedy żył i działał ten człowiek. Wiadomości rzeczowe przetrwały o nim skąpe. A mimo to żyje w pamięci narodu nie tylko jako najdzielniejszy rycerz wszech czasów, ale przede wszystkim jako wzór cnót rycerskich.

Jedna zwłaszcza cnota wysunęła się na czoło w narodowej pamięci: dotrzymywanie danego słowa, słowność rycerska jako wyraz swoiście pojętego honoru. Warto więc chyba podjąć próbę zebrania tych okruchów wiadomości, jakie na temat Zawiszy przekazali jemu współcześni.

A ponieważ jest tego zbyt mało, aby popularność naszego bohatera stała się jasna, skazani jesteśmy trochę na analogie z działalnością innych współczesnych mu ludzi, trochę zaś na hipotezy. Pełne nazwisko naszego bohatera brzmi; Zawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima. Dlaczego "Czarny"? na pewno wynikało to z cech fizycznych a nie jak uważali późniejsi autorzy piszący o Zawiszy, że przydomek pochodził od jego czarnej zbroi. Nie jest to prawdą. Zawisz nosił zbroje różnego koloru. Musiał być więc ciemnowłosy, a zapewne i ciemnej cery. W owych czasach bardzo często - z braku nazwiska - dla odróżnienia ludzi nadawano im przydomki od wyglądu. Mieliśmy przecież w historii Polski Leszka Białego i Leszka Czarnego.

Wieś rodzinna Zawiszy - Grabów - leży obok Sandomierza. Panowie na Garbowie pieczętowali się herbem Sulima. Był to orzeł czarny na żółtym tle, a pod nim trzy kamienie w polu czerwony. Zawisza Czarny był synem Biernata z Grabowa. Daty urodzenia nie znamy, musiał jednak w okresie wojny Polsko-krzyżackiej być mężem znacznym, a więc dojrzałym, skoro Długosz wymienia go na pierwszym miejscu wśród najznakomitszych rycerzy polskich. Można przypuszczać, że urodził się około roku 1380 lub wcześniej. Nie znamy również daty jego małżeństwa z Barbarą, córką Piotra Rożena, Herbu Gryf, który zbudował zamek w Rożnowie i dał go Zawiszy wraz z posagiem w wysokości trzech tysięcy grzywien. Ponieważ dwaj synowie Zawiszy polegli w bitwie pod Warną w 1444 roku, można więc przypuszczać, że małżeństwo zawarł Zawisza mniej więcej w latach 1410 - 1420, prawdopodobnie po bitwie grunwaldzkiej.

W roku 1414 Zawisza jedzie na czele poselstwa polskiego na sobór do Konstancji, otwarty 2 listopada. Po jego zakończeniu udaje się w roku 1416 wraz z królem Zygmuntem do Aragonii, gdzie w Perpignano znowu bierze udział w turnieju, na którym pokonał słynnego Jana Aragońskiego. Następnie jedzie do Paryża z królem rzymskim i pozostaje tam przy nim przez pewien czas. W roku 1419 z ramienia Jagiełły posłuje do Zygmunta z prośbą o rękę Ofki, wdowy po jego bracie, Wacławie, królu czeskim. Znowu pozostaje przy Zygmuncie, zajętym walką z husytami. Po klęsce poniesionej przez niego pod Kutną Horą osłania odwrót i pojmany przy Niemieckim Brodzie przebywa jakiś czas w niewoli czeskiej. W 1422 roku spotykamy go jako posła Jagiełły w Lubiczu. W 1423 z okazji uroczystości koronacyjnych czwartej żony Jagiełły - Sonki - w Krakowie Zawisza wyprawia ucztę w domu przy ul. św. Jana dla królów rzymskiego, polskiego i duńskiego Eryka, książąt mazowieckich, śląskich, Ludwika Bawarskiego i innych dostojników. Potem wyjechał zapewne z królem Zygmuntem, gdyż widzimy go dopiero w roku 1428, walczącego z Turkami pod Gołębcem nad Dunajem, gdzie znowu osłaniał odwrót wojsk królewskich. Tam też poległ.

Zawisza Czarny z Garbowa był jednym z najsłynniejszych rycerzy w Europie. Zaczynał jako giermek, później przez lata służył jako rycerz na dworach książęcych i królewskich. Zasłyną jako niezwyciężony uczestnik turniejów rycerskich w różnych krajach. Brał udział w licznych wojnach, głośne było jego męstwo. Stanął w szeregach rycerstwa Jagiełły pod Grunwaldem, tu także odznaczył się wybitną walecznością. Przysłużył się Polsce również jako dyplomata- poseł królewski do cesarza oraz członek delegacji polskiej na sobór w Konstancji. Dał się poznać jako wzór wszelkich cnót rycerskich, stawał zawsze po stronie słabszych i pokrzywdzonych. Mówi się do dziś ,,polegać jak na Zawiszy”- i jest to wyraz ogromnego zaufania.

,,Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy”

to jeden z punktów Prawa Harcerskiego – Zawiszy Czarny patronuje też wielu harcerskim drużynom.

Przedstawiciel WDG

Żaglowiec "Zawisza Czarny"

 

Historia "Zawiszy Czarnego I" i morskie tradycje polskiego harcerstwa

Już w latach 1917-1919 we Władywostoku polscy żeglarze rozpoczęli szkolenie żeglarskie. W okresie międzywojennym rozwijało się ono bardzo dynamicznie czego efektem było zakupienie w 1934 roku drewnianego szkunera "PETREA". W czasie zimy 1934-1935 został przebudowany na statek szkolny i na życzenie jego kapitana gen. Mariusza Zaruskiego otrzymał imię rycerza Zawiszy Czarnego. Do wybuchu wojny żeglował po Morzu Bałtyckim i Północnym odwiedzając 27 portów w 10 krajach.
W czasie zawieruchy wojennej uprowadzony do Niemiec służył do szkolenia podchorążych Kriegsmarine. Odnaleziony i sprowadzony do Gdyni stał i niszczał w stoczni do 1949 roku. Dziś spoczywa na dnie Zatoki Puckiej na głębokości 8 metrów na pozycji 54°00'W; 018°34'E

S/Y Zawisza Czarny II

Tradycje dawnego jachtu kontynuuje szkuner przebudowany w 1960/61 roku z rybackiego lugrotrawlera "CIETRZEW". Zdjęto nadbudówki, dodano stępkę balastowa, ustawiono maszty, urządzono wnętrza mieszkalne. I tak..."Zawisza Czarny II" stał się faktem...

"CIETRZEW" zbudowany został w 1952 w Stoczni Północnej w Gdańsku. Po przebudowie w latach 1960/61 w 1965/66 przedłużono rufę o około 4 m, wymieniono silnik. W 1980 pokładówkę zastąpiono nadbudówka, wymieniono instalację elektryczna, zainstalowano elektryczna windę kotwiczna, powiększono kuchnię i chłodnię prowiantowa. Po kolejnych przeróbkach wnętrz powstały następujące pomieszczenia mieszkalne: kubryk (24 koje, 3 hamaki), kabina, kabina 4 - osobowa dla oficerów wachtowych, kabina 4- osobowa dla starszych wachty, 7 kabin jednoosobowych (6 dla załogi stałej i kabina armatorska).

 

"Pod Żaglami Zawiszy"

Najsłynniejsza polska pieśń żeglarska... oczywiście "Pod Żaglami Zawiszy"

  •  
    • Pod żaglami Zawiszy
      Życie płynie jak w bajce
      Czy to w sztormie, czy w ciszy
      Czy w noc ciemną, dzień jasny
      • Kiedy grot ma dwa refy
        Fala pokład zalewa
        To załoga "Zawiszy"
        Czuje wtedy, że pływa

      Więc popłyńmy raz jeszcze
      W tę dal siną bez końca
      Aby użyć swobody
      Wiatru, morza i słońca

      • Białe żagle na masztach -
        To jest widok mocarny
        W sercu radość i siła
        To "Zawisza" nasz "Czarny"
 

Album grunwaldzki

 

Inne ciekawe miejsca dotyczące Zawiszy

 

Artur Czarny

 

Dane techniczne Żaglowca

 

Regulamin Znaku Zawiszy

   
   
 

stronę prowadzi b. stop. Radosław Prasnowski

linia2.JPG (1439 bytes)

Zlot Harcerski Grunwald

 

 

 

Zlot Grunwaldzki

Strona Przedstawiciela WDG

Strona Przedstawiciela WDG

Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich

Strona WDG

PTSM Koło nr 51

Towarzystwo Przyjaźni Polsko - Węgierskiej

Bohater Drużyny

 
CZUWAJ!

Polecamy przeglądanie serwisu przy ustawieniach ekranu 800/600 i 65 tys. kolorów lub więcej. Proponujemy również przeglądarkę MS IE 4 lub Netscape Communicator 4 lub wyższe.